top of page

A FIBA érvényben lévő játékszabályai alkalmazandóak a 3x3 játékban is, ami alól kivételt képeznek az itt felsorolt szabályok.

1. § – A játéktér és a labda

A játékot egy hivatalos 3x3 pályán játsszák egy palánkra. A pálya mérete 15 m (széles) x 11 m (hosszú). A pályán a hagyományos kosárlabda pálya vonalazásai találhatók meg: büntetővonal (5,80 m), a kétpontos vonal (6,75 m) és a belemenés-mentes félkör a kosár alatt. Hagyományos kosárlabda félpálya használható erre a célra.

A játékot minden korcsoportban és kategóriában 6-os labdával kell játszani.

2. § – Csapatok

Egy csapat 4 játékosból áll (3pályán lévő játékosból és 1 cserejátékosból).

3. § – Hivatalos személyek

A játék hivatalos személyei 1 vagy 2 játékvezető, időmérő és jegyzőkönyvvezető.

4. § – A mérkőzés kezdése

• A csapatok ugyanazon pályán melegítenek egyidejűleg.

• Pénzfeldobással dől el, hogy kié az első támadás joga. Az a csapat, amelyik a pénzfeldobást megnyeri, választhat, hogy a mérkőzést vagy az esetleges hosszabbítást kezdő labdabirtoklást választja.

• A mérkőzést 3-3 játékossal kell elkezdeni.

5. § – Pontok

• A 6,75 m-es félkörön belülről elért kosarak értéke 1 pont.

• A 6,75 m-es félkörön kívülről elért kosarak értéke 2 pont.

• Minden sikeres büntetődobás értéke 1 pont.

6. § – Játékidő / Mérkőzés győztese

• A mérkőzés rendes játékideje egyszer 10 perc. Az óra áll, ha a labda holt, illetve ha büntetődobás van. Az órát újra kell indítani, amint a labda átadása az ellenfélnek (labda kezeltetés) megtörtént (azaz amint a labda a támadó csapat játékosának kezébe került).

• Azonban az a csapat megnyeri a mérkőzést, amelyik a rendes játékidő vége előtt 21 vagy több pontot szerez. Ez a szabály csak a rendes játékidőre vonatkozik (a lehetséges a hosszabbításokra nem).

• Ha a rendes játékidő végén egyenlő az állás, hosszabbítás következik. A hosszabbítás előtt egy 1 perces szünetet kell tartani. Az a csapat nyer, aki először szerez 2 pontot a hosszabbításban

• A csapat feladással veszíti el a mérkőzést, ha a kezdésre kiírt időpontra nem rendelkezik 3 játékra kész játékossal. Feladás esetén az eredményt w-0 vagy 0-w-vel kell jelölni (a „w” win-t, mint győzelmet jelent).

• A csapat feladással veszíti el a mérkőzést, ha idő előtt levonul a pályáról vagy csapatának összes játékosa megsérült és/vagy kizárták a játékból. Ez esetben győztes csapat dönthet arról, hogy a pályán elért eredményét viszi tovább, vagy úgy regisztrálják, hogy ellenfelük feladással veszítette el a mérkőzést. Az így vereséget szenvedő csapat eredményként is 0 pontot visz tovább.

• Ha nem sérülések miatt, hanem más okból veszíti el feladással a csapat a mérkőzést, úgy őket ki kell zárni a teljes versenysorozatból.

7. § – Személyi hibák és büntető dobások

• A büntetőszabály hatálya alá kerül egy csapat (bónuszba), amennyiben elkövet 6 hibát. Egy játékos nem zárható ki a játékból az általa elkövetett hibák száma miatt (kipontozódás), kivéve a 15. paragrafust.

• A 6,75 m-es félkörön belülről megkísérelt dobások közben történő személyi hibáknál 1 büntetődobást, míg a vonalon kívülről megkísérelt dobások közben történő személyi hibáknál 2 büntetődobást kell ítélni.

• Sikeres mezőnykísérlet közben történt hibák után a dobó jogosult még 1 ráadás büntetődobásra.

• Ha egy csapat a 7., a 8., vagy a 9. hibáját követi el, ellenfele minden esetben 2 büntető dobására jogosult. A 10. és minden azt követő hiba esetén a vétlen csapat, mindig 2 büntetődobásra és labdabirtoklásra jogosult. Ez a szabályozás mezőnykísérletnél történt hibák esetén is érvényes, és felülírja a 7.2-es és 7.3-as pontokat.

• A technikai hiba büntetése 1 büntetődobás és labdabirtoklás, a sportszerűtlen hiba büntetése 2 büntetődobás és labdabirtoklás. A játék labda kezeltetésével folytatódik a 6,75-ös vonal mögött, a palánkkal szemben.

Megjegyzés: Támadó hiba esetén nem járnak büntetődobások.

8. § – Hogyan játszanak a labdával

Minden sikeres mezőnykosár vagy büntető után (kivéve a 7.5-ös pontot):

• A kosarat kapó csapat támadása azzal kezdődik, hogy labdavezetéssel vagy passzal kihozza a labdát a kosár alól (nem az alapvonal mögül) a 6,75 m-es félkörön kívülre.

• A védő csapat nem támadhatja a labdát a belemenés-mentes félkörön belül

Minden sikertelen mezőnykosár vagy büntető után (kivéve a 7.5-ös pontot):

• Amennyiben a labdát a támadó csapat szerzi meg a lapattanót, jogosult rögtön kosárra dobni a labdát anélkül, hogy kihozná a 6,75 m-es félkörön kívülre.

• Amennyiben a védő csapat szerzi meg a lepattanót, vagy szerzi meg az ellenfelétől a labdát ,passzal vagy labdavezetéssel ki kell hoznia a labdát a 6,75 m-es félkörön kívülre.

Ha egy bármely holtlabda időszak után a másik csapathoz kerül a labdabirtoklás, a támadó csapatnak kezeltetnie kell a labdát a védővel a 6,75 m-es félkörön kívül, a palánkkal szemben.

Egy játékos akkor van a 6,75 m-es félkörön kívül, amikor semmilyen testrésze sincs belül, illetve nem érintkezik a vonallal.

Ha tartott labdát ítél(nek) a játékvezető(k), a labdabirtoklás joga a védő csapaté lesz.

9. § – Passzív játék

• A passzív játék (például amikor egy támadó csapat nem kísérel meg kosárra dobni), szabálysértés.

• Amennyiben van támadóidő mérés, a támadó csapatnak 12 másodpercen belül meg kell, hogy kíséreljen kosárra dobni. A támadó órát akkor kell indítani, amikor a támadó játékos megfogja a labdát (a védő játékossal való labdakezeléskor vagy érvényes kosár után).

• Megjegyzés: Amennyiben nincsen a mérkőzésen támadóidő mérés, a játékvezető figyelmeztetőleg hangosan számolja vissza az utolsó 5 másodpercet, (jelezve, hogy mennyi ideje maradt a csapatnak a támadásból).

10. § – Cserék

Bármely csapat cserélhet olyan időszakokban, amikor a labda holttá válik, de még mielőtt a labda kezeltetése a megtörténne. A cserejátékos akkor léphet a pályára, amikor társa elhagyja a játékteret és vele fizikai kontaktust létesített. A cserék csak és kizárólag a palánkkal szemben lévő vonalnál történhetnek, és a játékvezetők, avagy az asztalszemélyzet részéről nem igényel semmilyen adminisztrációt.

11. § – Időkérés

• Mindkét csapat egy - egy időkérésre jogosult a mérkőzés alatt. A csapat bármely játékosa jelezheti csapata időkérési szándékát holt labda időszak alatt.

• Minden időkérés 30 másodperc hosszúságú.

• Megjegyzés: Időkérési és cserelehetőség csak holt labda szituáció esetén áll fenn, és a 8.1 paragrafus alapján élő labdánál nem engedélyezhetők.

12. § – Óvás

A B-A-Z Megyei 3x3 Bajnokságon óvás nincs.

13. § – Csapatok helyezése

Minden bajnoki és kuparendszerben a következő szerint kell eljárni: Ha az első számításnál a csapatok hasonló pontszámokkal rendelkeznek, akkor a következő sorrend dönt a helyezésekről.

• Több nyertes mérkőzés (vagy győzelmi arány, ha nem azonos csapaszámú csoport csapatait kell összehasonlítani), ha ez egyforma, akkor

• Egymás elleni eredmény (csak a győzelem-vereség kerül összevetésre azonos csoporton belül), ha ez egyforma, akkor

• Magasabb dobott pont átlag.

Ha fentiek alapján sem dönthető el, akkor a magasabban rangsorolt csapat jut tovább.

14. § – Rangsorolási szabályok

A csapatokat a rangsorolási pontok (verseny megkezdése előtt a csapat legjobb három dobójának az összesített listán szereplő eredménye) alapján kell összehasonlítani. Azonos rangsorolási pont esetén a sorrendet rendezvény megkezdése előtt véletlenszerűen kell meghatározni.

15. § – Kizárás

A két sportszerűtlen hibát elkövető játékost a játékból ki kell zárni, és rendezvény további mérkőzéseiből is kizárásra kerül. Ettől függetlenül az esemény főszervezője kizárhat játékosokat, akiknek cselekedetük nem kosárlabda pályára való, például oda nem illő verbális vagy fizikai agresszióról tesznek tanúbizonyságot, manipulálják az eredményt, vagy nem felelnek meg a FIBA dopping ellenes, vagy etikai követelményeinek. A rendezvény szervezője az egész csapatot kizárhatja a játékból, amennyiben a FIBA elveinek ellentmondó cselekedetet hajtanak végre.